Vrtićarci i školarci posjetili Gašparov mlin u Martinovom selu

Vrtićka i školska djeca česti su gosti u Općini Jelenje. Najčešće posjećuju Gašparov mlin, kovačiju i zavičajni muzej. I Gašparov mlin u Martinovom selu i kovačija su živi spomenici kulturno-povijesne baštine, dok je zavičajni muzej uređen onako kako su se muzejske zbirke predstavljale koncem prošlog i početkom ovog stoljeća.

– Bilo bi dobro redizajnirati muzejski postav koristeći modernu tehnologiju i dočarati kako se nekada radilo i živjelo na ovim našim prostorima, ono što sigurno znamo da ćemo u ovom mandatnom razdoblju, a možda već do kraja godine, u potpunosti obnoviti dva mlinska kola – kazao je Robert Marčelja, načelnik Općine Jelenje, dodajući kako je Gašparov mlin veliki turistički potencijal kojeg je prepoznala i Primorsko-goranska županija, pa već razgovaramo o ovom projektu i nadamo se suradnji jer zajedno možemo lakše obnoviti kulturnu baštinu našeg kraja.

Vrtićarci i školarci posjetili Gašparov mlin u Martinovom selu

Gašparov mlin je zahvaljujući mlinaru Brunu Kukuljanu i njegovoj ženi Vidi, kćerci pokojnog vlasnika mlina (od 1928. godine) u ispravnom stanju i radi dok god u Rječini ima vode. Djecu silno veseli vidjeti kako se kukuruz ili pšenica melje i pretvara u brašno jer tako na najdirektniji način doznaju od čega se kuha palenta, a uz dodatak krumpira i čuvena grobnička palenta kompirica i od čega se u pekarama ili kod kuće (nažalost, sve rijeđe) peče kruh.

Vrtićarci i školarci posjetili Gašparov mlin u Martinovom selu

Gašparov mlin u Martinovu selu datira u daleku 1645. godinu kada je stolar (tišjar) Martin Juretić od grobničkih grofova dobio komad zemlje uz Rječinu. Vrijedni je Juretić tu sagradio mlin (malinicu) i jaz, a kasnije i pilanu i stupu za prat robu. Sredinom prošlog stoljeća 1928. godine Vidin otac kupio je mlin koji je radio sve do 1982. godine. Mlin je obnovljen 1992. godine i od tada mlinar Bruno brine o mlinu kao kulturnom dobru. Mlinski kotači opet traže obnovu jer drvo u vodi polago gnjili i uskoro će trebati obnoviti mlinske kotače kako bi mlin u Marinovom selu mogao i dalje raditi i uveseljavati djecu, ali i starije podsjećati na dio naše kulturno-povijesne baštine.

Skip to content